شهرکرد- ایرنا-سرپرست عملیات شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری از رشد ۱۰ درصدی تولید آهن اسفنجی در واحد احیاء مستقیم این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، ایمان سلیمانی اظهار داشت: این مجتمع با اتکا به توان نیروهای متخصص خود، تولید کمتر از ۵۰ هزار تن در ماه در طول سال گذشته را با وجود شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی به بیش از ۶۵ هزار تن در ماه افزایش داد و امسال تاکنون افزون بر ۳۲۵ هزار و ۵۸ تن  آهن اسفنجی تولید شده است.  


وی افزود: عملیات ساخت کارخانه فولاد استان از سال ۸۶ با ظرفیت اولیه تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن آغاز شد که در شرایط سخت تامین نقدینگی و تحریم ظالمانه دشمن، با تولید ۷۰۰ هزار تن،به ظرفیت تولید اسمی نزدیک شد. 

به گفته وی، مرحله احیا تبدیل گندله به آهن اسفنجی در این کارخانه انجام می‌شود و فولاد چهارمحال و بختیاری به عنوان نخستین واحد فولادی از طرح های هفتگانه فولاد کشور در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری رسید. 

سلیمانی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از محصول فولاد اسفنجی تولیدی این مجتمع به صنایع فولاد مبارکه اصفهان ارسال می‌شود. 


سرپرست عملیات شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری،با اشاره به رسالت فولاد سفیددشت مبنی بر تولید ایمن و توسعه پایدار یادآور شد:در سال ۹۸ فعالیت‌های موثری در زمینه حفظ محیط‌زیست صورت گرفت که از مهمترین آنها می‌توان به راه‌اندازی واحد تصفیه‌خانه پساب به عنوان طرح‌ دانش بنیان به روش اولترافیلتراسیون با ظرفیت تصفیه ۱۲۰ مترمکعب ­برساعت اشاره کرد.


به گزارش ایرنا، از ابتدای عملیات ساخت طرح فولاد چهارمحال و بختیاری تا سال ۹۲ حدود چهار هزار میلیارد ریال اعتبار در این طرح هزینه شد، که با واگذاری ۶۵ درصد این کارخانه به فولاد مبارکه، این بخش ۶ هزار میلیارد ریال در ساخت کارخانه سرمایه‌گذاری کرد و ۳۵ درصد مابقی را سازمان ایمیدرو خریداری و سرمایه‌گذاری کرده است. 

مجموعه فولاد چهارمحال و بختیاری شامل فاز احیا (تبدیل گندله آهن به آهن اسفنجی) و فاز فولاد سازی (تبدیل آهن اسفنجی به اسلب) و فاز تولید شمش فولادی در ۴۲۲ هکتار و با زیربنای ۲۵۰ هکتار، در سفید دشت فعال است. 

مجتمع فولاد چهارمحال و بختیاری در سفید دشت در حدود ۳۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد.