طرح انتقال آب بن ـ بروجن با مصوبه دو دولت و اخذ مجوزات قانونی و زیست‌محیطی که آب شرب با کیفیت و سالم نیمی از جمعیت چهارمحال و بختیاری را تامین می‌کند، به وقفه افتاده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دولت، تامین زیرساخت‌های جمعیت شهری و روستایی به ویژه تامین آب شرب و بهداشتی است. این موضوع به لحاظ اهمیت، جایگاهی بی‌بدیل در حفظ سلامت، کارآمدی ساکنان، عدم مهاجرت و توسعه پایدار کشور داشته و خواهد داشت.

چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های ایران و سرچشمه دو رود بزرگ کارون و زاینده رود و بخشی از دز است اما این سرزمین در حالی سرزمین آب‌های خروشان لقب گرفته است که نیمی از جمعیت آن از کم‌آبی رنج می برند و کاهش بارش‌ها و وقوع خشکسالی طی سالیان گذشته تامین آب شرب را در این استان با مشکل مواجه کرده است.

یکی از مصوباتی که در حوزه آب و خاک آبخیزداری در 23 خرداد سال 87 در دور دوم سفرهای استانی هیئت دولت به ریاست رئیس جمهور وقت به شهرکرد مصوب شد، انجام مطالعه فاز دوم طرح انتقال آب شرب و مورد نیاز صنعت از رودخانه زاینده‌رود به شهرها و روستاهای مسیر منطقه بن تا بروجن بود.

در سال 90 و در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد مجوز تخصیص برداشت آب از رودخانه زاینده‌رود در طرح انتقال آب بن ـ بروجن صادر شد و در سال 1393 نیز برای دومین بار اجرای پروژه انتقال آب بین بروجن آبرسانی به 450 هزار نفر از مردم در این مسیر مجدداً به تصویب هیات دولت رسید.

حسن روحانی: طرح بن-بروجن تا سال 96 تکمیل خواهد شد

 این طرح در سال 1390 مجوز زیست محیطی را از اداره کل حفاظت محیط زیست استان اخذ کرد و هم اکنون نیز همچنان این مجوز دارای اعتبار و این‌طرح 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

در مرداد سال 93 حسن روحانی ریاست جمهوری در سفر به چهارمحال و بختیاری گفته بود: دولت همراه با بخش خصوصی این طرح را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم در همین دولت یازدهم طرح آبرسانی را به مرحله اجرا در آوریم، البته قول وزارت نیرو تا پایان سال 95 است، اما من کمی احتیاط می‌کنم و می‌گویم تا پایان دولت این کار انجام خواهد شد.

اما علیرغم دارا بودن همه مجوزات، این پروژه با رکودی طولانی مواجه شده است و سلامت و حیات بخشی از مردم استان را دچار مخاطره کرده است.

قاسم‌ سلیمانی استاندار سابق چهارمحال و بختیاری برای رونق این‌ طرح‌ پیشنهاد و پیگیری تغییر کارفرمای پروژه بن –بروجن از شرکت آب منطقه‌ای استان به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران را مطرح کرد تا تکمیل و اتمام پروژه با روند سریع‌تری انجام‌ شود.

دولت و وزارت نیرو نیز برای تغییر دستگاه مجری این طرح  در لایحه بودجه 97 از شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری به شرکت توسعه منابع آب نیرو با این دفاعیه که طرح سریع‌تر به بهره‌برداری می‌رسد حمایت کرد.

اما کمیته صیانت از آب استان، خانه کشاورز ، نظام مهندسی، کانون وکلا و تشکل‌های مردمی و مسئولان به دلیل ناکارآمدی این تصمیم و برای حفظ استقلال شرکت آب منطقه‌ای استان و بروز توانمندی‌های بومی با نظارتی کامل‌تر، وارد عمل شدند.

اردشیر نوریان، نماینده سابق مردم شهرکرد، بن و سامان در بهمن سال 96 در حاشیه بازدید از جهاد دانشگاهی استان بر اهمیت ویژه پروژه آبرسانی بن-بروجن تاکید کرد و از بازگشت دوباره‌ی کارفرمایی این پروژه به شرکت آب منطقه ای استان خبر‌ داد.

به گفته‌ی نوریان مبلغ ٣� � میلیارد ریالی اعتبار این‌ پروژه در لایحه تقدیمی دولت برای سال آینده، با تلاش‌های صورت گرفته در صحن کمیسیون تلفیق، به ٥� � میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

دوبار تخریب غیرقانونی آبگیر طرح قانونی بن-بروجن

در هفتمین همایش «بام ایران در حسرت آب» در 25 بهمن 96 در بروجن دکتر‌ بنایی یکی‌ از پزشکان حاضر، خواستار اجرای فوری این پروژه با دلایل علمی شد و این چنین بیان کرد: با توجه به اینکه میزان نتیرات در آب شرب فعلی بروجن، در مرز حداکثر مجاز قرار دارد، برای کودکان زیر یکسال، مصرف آب شهری خطر ابتلای کودکان به سندرم موسوم به کودکان آبی ( بیماری متهموگلوبینمیا) بسیار محتمل است. همچنین برای سالمندان نیز مصرف آب فعلی بروجن میتواند باعث بیماری های سرطان شود.

در این همایش قاطعانه  توصیه شد کودکان زیر 6 ماه و احتیاطاً زیر یکسال و زنان باردار و شیرده و همچنین سالمندان تا زمان راه‌انداری طرح آبرسانی محور بن تا بروجن، از آب معدنی سالم مصرف کنند.

در مرداد سال 98 مردم برای اعتراض به تعلل‌ در اجرای این‌ طرح تصمیم به برگزاری تحصن مسالمت‌آمیز می‌نمایند که با وعده نوریان از سفر وزیر نیرو منتفی می‌شود

در شهریور نیز استاندار چهارمحال و بختیاری در آیین‌ بهره‌برداری ازطرح تصفیه خانه فاضلاب شهر فارسان با اشاره به دستور وزیر نیرو بر تجهیز و رفع مشکل کارگاه آبگیر طرح پروژه بن‌-بروجن بارقه‌هایی از امید را زنده کرد.

اما در کمال تعجب منطقه آبگیر طرح آبرسانی بن-بروجن در ٩٨/٧/١٥ و ٩٨/١� /٢ توسط عده‌ای،  تخریب شد و مسئولان استانی از بی‌نتیجه بودن مکاتبه‌ وزیر و معاونان با مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همجوار مبنی بر این که دو و نیم هکتار زمین را جهت آبگیری این طرح آزاد کنند، خبر‌ دادند و سفر هوایی وزیر نیرو به استان‌ نیز بر روند اجرای این پروژه بی تاثیر بود و هیچ‌تغییری در بینش مسئولان استان همجوار برای مقاومت در برابر‌ اجرای یک طرح ملی پیش نیامد.

هرچند بعد از تخریب اول در مهرماه، در نشستی با حضور مسئولان ارشد دو استان در شورای امنیت کشور بر قانونی بودن پروژه انتقال آب بن – بروجن بر اساس مصوبه دو دولت و غیر ممکن بودن تغییر محل آبگیر به لحاظ اقتصادی و مهندسی و با توجه به پیشرفت 70 درصدی این پروژه، تاکید شد و مسئولان استان همجوار مکلف به تامین امنیت محل آبگیر طرح در استان اصفهان شدند تا این طرح ملی و قانونی با تلاش و پیگیری مسئولان استان چهارمحال و بختیاری در آینده نزدیک به سرانجام برسد و آب شرب بیش از 50 درصد مردم استان چهارمحال و بختیاری را تامین نماید اما مجددا در دی‌ماه آبگیر این پروژه تخریب شد.

استاندار چهارمحال و بختیاری در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، در پی‌ این تخریب‌ها خواستار تسریع در روند بررسی قانونی و پیگیری تخریب محل آبگیر این طرح ملی شد.

اقبال عباسی اقدام تخریب‌کنندگان آبگیر طرح انتقال آب بن به بروجن را ضربه‌زدن به روند اجرایی یک طرح‌ ملی دانست و شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری را به پیگیری روزانه وضعیت آبگیر و طرح انتقال آب بن به بروجن موظف کرد.

بی مهری مسئولان دولتی در تعلیق یکی از پروژه‌های مهم‌ آبرسانی

 نماینده سابق مردم شهرکرد ، بن و سامان در مجلس نیز پس از تخریب دوباره آبگیر طرح بن-بروجن از سوی برخی افراد از پیگیری قانونی این‌ مساله خبر داد و گفت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای خواستار ورود مستقیم رئیس جمهور برای رفع موانع این طرح شدند.

همه این مخالفت‌ها برای اجرای یک‌ طرح ملی از آنجایی بی‌اساس است که علیرغم‌ اینکه 237 میلیون مترمکعب سهم برداشت آب استان است ولی هیچگاه این میزان نه تخصیص پیدا کرده و نه برداشت شده است و ٣٣ طرح کشاورزان حاشیه زاینده رود این استان را که سال 85 از دولت مجوز گرفته نیز به دلیل بی‌آبی تعطیل شده است.

این‌ در حالی است که 97 درصد منابع آبی زاینده‌رود در این استان است و 90 کیلومتر مسیر این رودخانه نیز در این استان قرار دارد و طرح بن-بروجن تنها 2 درصد از این آب برداشت می‌کند‌و این طرح و 33 طرح کشاورزی تعطیل شده حاشیه زاینده‌رود سالانه فقط 70 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

حال آن که قوت‌گرفتن اجرا ‌و تخصیص‌ بودجه به طرح‌های فاقد مجوزهای زیست محیطی چون بهشت آباد و... در مقابل بی توجهی به روند اجرای بن-بروجن جای تردید دارد.

این تعلل در اجرای پروژه بن‌-بروجن، اظهارات وزیر نیرو که تامین آب شرب مورد نیاز برای همه شهروندان را خط قرمز دولت بیان‌ می‌کند و تعدادی از شهرها و روستاهای استان‌ پرآب چهارمحال و بختیاری که از کمبود آب آشامیدنی رنج‌ می‌برند را نقض می‌کند.

در حالی که وظیفه اصلی وزارت نیرو تامین آب شرب سالم و بهداشتی برای آحاد مردم است، تعلیق یکی از پروژه‌های مهم‌ آبرسانی در یکی از استان‌های کمتر‌ برخوردار کشور، بی مهری مسئولان‌ را به منصه ظهور می‌رساند.

با بهره‌برداری از پروژه انتقال آب بن- بروجن، آب آشامیدنی و بهداشتی برای بیش از 475 هزار نفر در 11 شهر و 14 روستا تامین می‌شود.

نماینده بروجن در مجلس:وقفه طرح بن-بروجن توسط دست‌های پشت پرده

حجت الاسلام امیرقلی جعفری، نماینده مردم بروجن‌ در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری به عنوان پایتخت آب کشور و سرشاخه دو رودخانه زاینده‌رود و کارون است گفت: با توجه به اینکه از گذشته به دلیل دارا بودن استان از منابع آبی، توسعه استان بر مبنای کشاورزی قرار داده شده است، امروزه به دلیل نبود منابع آبی، کشاورزی کم‌رونق شده و نرخ بیکاری افزایش یافته است که عدم ورود صنایع به استان  نیز از دیگر دلایل عدم‌ توسعه‌یافتگی و نرخ بالای بیکاری در‌ استان است.

جعفری افزود: حقوق مردم در حوزه آب شرب در این سرزمین که منبع اصلی آب در آن وجود دارد نباید نادیده گرفته شود و لازم است حقوق مردم در حیطه آب، رعایت و به طور کامل آب شرب مردم و کشاورزی تأمین شده و در نهایت آب باقی‌مانده به سمت دیگر استان‌ها روانه شود.

وی تصریح کرد: پروژه بن بروجن مصوب دولت آقای احمدی نژاد و مورد تصویب و تاکید دولت آقای روحانی است و با اخذ‌ تمام مجوزات، تخصیص و ماده 215 برای نیمی از مردم استان آب شرب تامین خواهد کرد‌ اما تکمیل و بهره‌برداری از طرح توسط دست‌های پشت پرده، دچار وقفه شده است.

نماینده مردم‌ بروجن‌ در مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد‌ که با تلاش مسئولان‌ و نمایندگان در سال جاری، اجرای این‌ پروژه به پایان‌ برسد و با بهره‌برداری از آن‌، مشکل آب شرب نیمی از جمعیت استان مرتفع شود.

 جعفری افزود: اجرای طرح‌های غیرقانونی و ویران‌کننده مانند تونل گلاب و بهشت‌آباد، بلوکه‌کردن طرح‌های انتقال آب قانونی و مصوب دولت مانند طرح انتقال آب بن- بروجن و ادعای مالکیت 98 درصدی آب زاینده‌رود،  نمونه‌ای از تلاش‌های مسئولان دولتی در ایجاد اختلال در امور آب‌منطقه‌ای استان و اجرای طرح‌های آبی است.

وی با انتقاد از توقف طرح انتقال آب بن به بروجن برای تامین آب آشامیدنی نیمی از مردم استان علیرغم طی مراحل قانونی و مجوزهای منطقی در دو دولت گذشته، خاطرنشان‌کرد: با وجود نامه صریح دو وزیر و سه معاون وزیر به مقامات استان اصفهان در خصوص واگذاری دو و نیم هکتار زمین مورد منازعه این طرح به چهارمحال و بختیاری، تکمیل این پروژه در سال 98 هم‌ میسر نشد.

وی از وحدت رویه نمایندگان استان در دفاع از حقوق مردم  برای اجرای این طرح و همت مضاعف مسئولان برای تکمیل این‌ طرح‌ در سال جاری خبر‌ داد.

انتهای پیام/7540/ش