شهرکرد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به روند ثابت شیوع کرونا در این استان طی هفته گذشته، گفت: حدود ۷۰ درصد مردم استان با حضور در اماکن عمومی از ماسک استفاده می‌کنند.


مجید شیرانی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنان میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در استان کمتر از میانگین کشوری است و یکی از مهمترین دلایل این موضوع، همراهی و همکاری مردم در اجرای برنامه‌ها و تصمیمات ستاد استانی کرونا بوده است.

وی با بیان اینکه در حدود ۷۰ درصد مردم استان با حضور در اماکن عمومی از ماسک استفاده می‌کنند، تصریح کرد: این موضوع اگر چه نشان می‌دهد هنوز تعداد اندکی از افراد نسبت به استفاده از ماسک بی‌توجه هستند و سلامتی خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، اما جمعیت قابل توجهی از مردم استان با حس تعهد و مسئولیت‌پذیری خود را ملزم به استفاده از ماسک می‌کنند.

شیرانی ادامه داد: همچنین بیش از ۸۰ درصد اصناف و متولیان اماکن عمومی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند که جای خوشحالی دارد، اما آن تعدادی که نسبت به این مهم بی‌توجه هستند از سوی تیم‌های بازرسی شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی،خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری نسبت به کنترل و مهار شیوع ویروس کرونا در استان ابراز امیدواری کرد و گفت: چنانچه مردم همراهی خود را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از پیش نشان دهند این مهم محقق می‌شود چرا که در هفته اخیر با همکاری مطلوب مردم استان تعداد بیماران بستری به میانگین هشت نفر در روز کاهش پیدا کرد.

شیرانی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اعلام کرد و گفت: هنوز واکسنی در این خصوص در وجود ندارد و راه درمان این بیماری هنوز کشف نشده است از همین رو مردم با دوری از تجمعات و استفاده همگانی از ماسک می‌توانند از سلامتی خود محافظت کنند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.